Kulturlivet kan være med til at udvikle virksomheders organisationer

Virksomheder hvor viden og kreativitet er kerneelementer, støder i højere og højere grad ind i en række ledelsesdilemmaer som eller har været forbeholdt den kulturelle industri. De skal lede ansatte som opfatter sig selv som kreative og har samme behov for frihedsgrader i arbedjet.

Denne artikel undersøger hvilke polariteter kulturlivet skal takle i feltet mellem æstetik og økonomi og tjener dermed som inspiration til andre industrier der oplever de samme polariteter.

Af ophavsretsmæssige årsager er denne ikke tilgængelig via CKOs hjemmeside.

I Danmark har vi også set mange eksempler på at kreative kan løfte virksomheder. Eksempelvis har Det Kongelige Teater startet kommunikationskurser for ledere i virksomheder. Det Kongelige Ledelsesakademi består af tre elementer:

  • Et træningsforløb for ledere i ledelseskommunikation.
  • Et coaching- og træningsforløb for topledere der skal blive endnu bedre til at lede, kommunikere og improvisere.
  • En verdensklasse-event hvor virksomheden får et unikt program og ramme om et helt særligt arrangement for virksomheden

For yderligere information om Det Kongelige Teaters initiativ kontakt Liv Nørding.

Email: kongeligtledelsesakademi@kglteater.dk ; telefon: 33 69 66 89

Eller læs mere på teatrets hjemmeside

/CKO