Workshop i Aarhus: Mode & Musik - en god forretning?

Fredag den 27. maj sætter SPOT i samarbejde med KODA og Musikzonen fokus på musik og mode på en workshop åben for alle.

Med oplægsholdere fra henholdsvis modens- og musikkens verden lægges der op til diskussion og vidensdeling om musikkens rolle i forhold til mode.

  • Mode og musik hænger sammen - men hvordan?
  • Hvordan skaber man en spændende shoppingoplevelse for sine kunder?
  • Hvordan kan vi bruge muskken til at understrege tøjets og butikkens image?

Tid og sted

Workshoppen finder sted fredag den 27. maj kl.11.15-13.00 i Musikhuset Aarhus, lokale 421. Indgang ad Skovgaardsgade v/ Musikkonservatoriet. Tjek ind i receptionen som vil guide dig til lokalet.

Program

11.15-12.00 Oplæg om mode og musik

12.00-13.00 Diskussion og spørgsmål

Panel

  • Caroline Hansen - Creative Director hos Femmes Regionale : fortæller om hvordan designbureauet bruger musik i deres produktioner, som blandt andet tæller "Verdens længste catwalk" og en lang række samarbejder med førende danske designere og brands.
  • Dan Bjerg Hansen - Videnscenter for deign og business på TEKO og freelancer på SoundVenue : indviger os i TEKOs arbejde med musik og sensoriske shoppingoplevelser og vil samtidig inddrage sin musikviden fra sit arbejde på SoundVenue.
  • Carsten - indehaver af modebutikken Works i Århus : fortæller om hvordan han har valgt at bruge musik i butikken samt hvordan et bevidst valg af musik kan have betydning for kundens helhedsopfattelse.

Moderator

Søren Ruby Zacho (skuespiller, instruktør, forfatter og kommunikationskonsulent)

Tilmelding

Det er gratis at deltage, og man behøver ikke at have armbånd til SPOT Festival. Tilmelding er dog nødvending og kan ske  her