Growing Games - vores opskrift på vækst
For nylig tonede Erhvervs- og Vækstminister Ole Sohn frem på skærmen hjemme hos mig i programmet DR PENGE. Her blev der (igen) stillet skarpt på oplevelsesøkonomien og computerspilbranchen var et af de eksempler, der blev trukket frem. Jeg hørte ministeren sige, at de kreative erhverv var interessante og at vi skulle finde ud af mere om deres vækstpotentiale. Og så var det, at jeg både blev opløftet og træt. Opløftet fordi det er dejligt med en minister, der er interesseret i området. Træt fordi jeg naivt troede, at vi for længst VAR blevet enige om, at der er et stort potentiale i de kreative brancher!
I Manto har vi analyseret de kreative brancher og oplevelsesøkonomien på kryds og tværs. Og jeg tør godt sige, at der ikke er mange, der ved lige så meget som os om, hvilke rammebetingelser de kreative erhverv har brug for, hvis der skal komme flere iværksættere og flere virksomheder, der vokser. Vi har læst, interviewet, analyseret og konkluderet i mange år og i mange sammenhænge.
Samlet set peger alle vores undersøgelser og analyser på, at der er masser af kreativt talent og iværksætterlyst i Danmark. Men en af ting, der går igen i analyserne er at de kreative iværksættere – uanset branche – har brug for at lære mere om, hvordan de udvikler en egentlig forretning.
Det er ikke nyt og jeg ved af egen erfaring, at det at drive en forretning også er noget, man lærer ved at gøre det. Men vi kan se, at problemet er større for kreative virksomheder end i andre brancher. Her er flere mikrovirksomheder og færre større virksomheder. Og det er fortsat et problem for mange kreative at tage skridtet fra den gode idé til at blive en sund og levedygtig forretning. Der er mange bud på, hvorfor det er sådan, men det springer vi lige over i denne omgang.
Vækstgrupper er vores opskrift
Vi besluttede os for at tage handsken op. Vi ville gå fra at være dem, der analyserer til at være med til at udvikle et konkret bud på, hvordan vi gør kreative iværksættere bedre til at drive en forretning. Resultatet er et tilbud om hjælp til forretningsudvikling skræddersyet computerspilvirksomheder. Det hedder Growing Games og vi har udviklet konceptet og gennemfører det sammen med vores uundværlige partnere fra Computerspilzonen, CONNECT Denmark og DI ITEK. Lige præcis den partnerkreds sikrer, at vi kan trække på et meget stort netværk af erfarne erhvervsfolk fra andre brancher og give spiludviklerne adgang til helt nye ressourcer.
I korte træk er Growing Games et tilbud til alle unge spilvirksomheder i Danmark, der har ambitioner om vækst. Growing Games er bygget med en grundstamme i form af en række fælles workshops for en gruppe af spilvirksomheder, der kan kvalificere virksomhederne til et individuelt sparringsforløb hos CONNECT Denmark.
Growing Games giver virksomhederne adgang til viden, værktøjer og kontakt til mentorer og potentielle bestyrelsesmedlemmer. Samtidig er Growing Games også et netværk, hvor deltagerne kan møde andre fra branchen, der kender udfordringerne og som måske har fundet en løsning på en eller flere af dem.
Fordi vi ved, at det er en proces at udvikle egen virksomhed, løber Growing Games over et års tid. Vi afholder heldagsworkshops og deltagerne kommer til at lære om strategi, forretningsmodeller, ledelse, HR, jura, eksport, markedsføring, etc. Alt sammen med udgangspunkt i spilvirksomhedernes behov.
Kernen i at udvikle computerspil er at kunne tiltrække kapital. Derfor har vi et gennemgående fokus i hele forløbet på at ruste deltagerne i at kunne pitche – at kunne sælge sig selv, sin idé og sin forretningsmodel på tre minutter. Fordi man aldrig ved hvornår man støder ind i dén person, der viser sig at være den helt rigtige investor.
På den sidste workshop deltog 19 virksomheder. Udgangspunktet var forskelligt – nogle var helt nye iværksættere og andre var godt i gang. Produkterne spændte over alt fra transmediaproduktioner på tværs af film, spil og web over spil målrettet børn til spil bygget op med historien som udgangspunkt.
Principper
Growing Games er baseret på en række principper, som vi i Manto bekender os til:
-
Vi laver et forløb, som er ekstremt skræddersyet til deltagerne og baseret på vores indgående kendskab til branchen og virksomhedernes behov
-
Vi stiller kravet, at deltagerne har ambitioner om at udvikle sig forretningsorienteret, for at sikre, at alle er indstillet på at arbejde hårdt
-
Vi blander computerspilfolk med folk fra andre brancher, fordi vi tror på at det er godt for deltagerne at blive udfordret af folk, der ikke ved hvad spil drejer sig om
-
Vi tror på, at man både skal have ny viden og mulighed for at omsætte den til ens egen virkelighed med det samme – deltagerne skal derfor arbejde mens de er sammen og udnytte, at de sidder sammen med andre, der har viden, netværk og erfaringer, som de kan sparre med.
Og vigtigst af alt – vi lytter hele tiden til deltagerne og tilrettelægger forløbet hen ad vejen med udgangspunkt i deres behov.
Vores evaluering viser, at konceptet virker. Virksomhederne får ny viden og de omsætter den med det samme. Vi kan også se, at der opstår forretningsmuligheder og netværk. Vi er samlet set blevet bekræftet i, at principperne holder.
Næste gang skal vi tale om ledelse og den jura, der er forbundet med at være arbejdsgiver. Og vi glæder os helt vildt! For vi tror på at Growing Games og lignende tilbud kan være lige præcis det, som Danmark har brug for, hvis vi skal udnytte det potentiale, som vi VED de kreative brancher rummer.
Kærlig hilsen
Anna Porse Nielsen
PS. Hvis du er interesseret i at deltage på Growing Games eller bare gerne vil høre mere, så send os en mail på growinggames@manto-as.dk.
PPS. Vi har et lignende forløb for musikbranchen under overskriften Music2Business. Det skriver vi om en anden gang.
Indlægget kommer fra Mantos blog
- log ind eller opret konto for at skrive kommentarer


Billedets kilde
Det flotte billede er artwork fra spillet "Lets Dance" - se mere på http://www.facebook.com/playletsdance.