Musik som middel til vækst
Musikzonen inviterer til:
Konference om teknologi og tværmediale former
Torsdag d. 2. september kl.9.00-16.00 afholder Musikzonen en konference om fremtidens brug af musik på teknologiske platforme. Arrangementet vil finde sted i Børssalen på Børsen i København.
Formålet med konferencen er at vise nye måder for musikbrug, samt utraditionelle måder at bringe indhold og teknologi sammen på. På denne måde ønsker Musikzonen at inspirere til innovation og nye ideer hos både de traditionelle musikerhverv og ikke mindst andre relaterede erhverv. Musik som middel til vækst!
Konferencen vil blive indledt af Økonomi- og Erhvervsminister Brian Mikkelsen og forskellige foredragsholdere vil vise nye eksempler på musikbrug, samt pege på trends og muligheder indenfor brug af musik og teknologi. Se programmet til højre i menuen. Mere info følger. Der tages forbehold for ændringer i programmet.
Tilmeldingsfrist: d. 26. august 2010.
Tilmelding og mere info findes på:
http://www.conferencemanager.dk/musiksommiddeltilvaekst
Læs mere om Musikzonen på:
www.musikzone.dk.
- log ind eller opret konto for at skrive kommentarer
- Kalender
