Passion A/S: Pitch & Market - Aarhus
Temaet for den sidste workshop i Passion A/S-forløbet er pitch og matchmaking
Datoen er fredag den 11. maj fra 9.00 - 18.00 med efterfølgende middag og fest i Früds lokaler, Europa Plads 16 i Aarhus.
Program
9.00 - 12.00: Pitch session
12.00 - 13.00: Frokost
13.00 - 18.00: Markedsplads
19.00 - ? : Middag & fest
Vi leder efter 10 virksomheder, som har lyst til at være blandt de udvalgte, der får mulighed for at få feedback fra et stærkt panel og holde individuelle møder med potentielle investorer, erhvervsfolk, mentorer samt danske og internationale samarbejdspartnere.
Vil du pitche?
Har du lyst til at være blandt de 10 pitchere, beder vi dig om at sende en kort video (max. 1 minut), hvor du besvarer følgende tre spørgsmål:
- Hvad du har brug for (i relation til dit projekt)?
- Hvad dit projekt går ud på?
- Hvorfor dit projekt er spændende (for investorer, mentorer, samarbejdspartnere, etc.)
Bemærk: Der pitches på engelsk!
På baggrund af jeres videoer udvælger vi 10 projekter til pitch. Herefter skal I nok blive briefet grundigt om formen på jeres pitches, og hvordan I med fordel kan bygge dem op.
Deadline for indsend videoer er onsdag den 2. maj klokken 12.00, og de bedes sendt til Anna Porse på mail: apn@manto-as.dk.
Dagens forløb
Om formiddagen pitches der for panelet, som giver feedback, så deltagerne har mulighed for at forbedre deres pitch. Og om eftermiddagen pitches der for en bredere kreds af potentielle investorer, erhvervsfolk samt danske og internationale samarbejdspartnere. På baggrund af disse pitches, vælger tilhørerne, hvem de gerne vil mødes med efterfølgende. Størstedelen af eftermiddagen kommer dernæst til at gå med korte individuelle møder med sigte på potentielle investeringer, samarbejde og netværk.
Hvis du ikke ønsker at pitche
Hvis du ikke er klar til at pitche, eller skulle det ske, du ikke kommer blandt de 10 virksomheder, som får chancen for at pitche, så er du selvfølgelig også meget velkommen den 11.maj! Her vil du få mulighed for at høre og lære af andres pitch samt udvide dit netværk. Om eftermiddagen, mens møderne står på for de 10 udvalgte virksomheder, kører Nick Hawtin fra Connect Denmark pitch træning for alle, der ønsker det, og om aftenen er der middag og fest med mulighed for yderligere networking.
Hvem kan deltage?
'Passion A/S: Pitch & Market' er et arrangement åbent for alle danske virksomheder indenfor den audiovisuelle branche, som har interesse i transmedia.
Vi glæder os til at se jer!
Gode hilsner
First Motion, Computerspilzonen og Shareplay
Læs mere og tilmeld dig her: http://shareplay.ning.com/events/passion-a-s-pitch-market

